Jezero Titicaca je obrovskou vodní plochou, která se rozkládá na území mezi Peru a Bolívií. Svou velikostí nemá v celé Jižní Amarice obdoby a je zde největší. Primát drží ještě v jedné vlastnosti. Leží totiž v nadmořské výšce 3821 m n.m, což z něj dělá nejvýše položené jezero světa.
Pár základních údajů:
- Rozloha 8 560 Km²
- Délka 165 Km
- Šířka 60 Km
- Šířka v nejužším místě: 600 m
- Max. hloubka: 274 m
- Průměrná teplota: 9 °C
Titicaca je celkově zvláštní jezero. Nejen svojí rozlohou a ale i vzhledem totiž připomíná moře. Jeho sytě modrá barva, která je ještě umocněna paprsky slunečního slunce, nekonečný horizont, který nedává možnost vidět na druhý břeh, i vyschlá kopcovitá pobřeží navodí pocit, že se člověk nachází u Středozemního moře. Jen to koupání tu není takovou slastí. Voda je velmi studená a dobrá jen pro otužilce a rybáře.
Na jezeře se také nachází několik ostrovů, na kterých žije původní obyvatelstvo tvořené potomky Inků. Příkladem může být Isla de Sol (Ostrov slunce). Největší raritou jsou ale přírodní plovoucí ostrovy Los Uros. Místní lidé je doslova skládají z rákosí. Spodek ostrova tvoří asi metr až dva široká vrstva z plovoucích, hustě prospletených kořenových základů rákosů (viz. foto), na které se následně klade vrsta rákosu. Ten musí být postupně obnovován, protože ve vodě hnije. Ostrovy jsou sice podvodními lany připoutány ke dnu a vzájemně mezi sebou, ale každý krok na nich způsobý pohyb a lehké potopení ostrova. Při chůzi má člověk strach, zda je vrsta rákosu dost vysoká, aby si nenabral vodu do bot. Místní obyvatelstvo dodržuje ještě některé zvyky předků. Například staví z rákosí i své lodě a další okrasné výrobky, ale převážně je dnes živí davy turisté, kteří k těmto ostrovům každý den míří motorovými loděmi z městečka Puno.